Parafia

Świętego Andrzeja Apostoła w Toruniu

»   I rocznica istnienia parafii Św. Andrzeja Apostoła w Toruniu

2017-11-06
Kochani Parafianie! Urodziny i rocznice to czas szczególny dla tych, którzy je obchodzą. Wtedy wracają dobre wspomnienia, otrzymujemy miłe życzenia, zdajemy sobie sprawę, że wielu ludzi o nas pamięta. Dla nas początek listopada jest takim czasem radosnym, gdyż nasza wspólnota parafialna przeżywa dokładnie 9 listopada dwoje urodziny. 9 listopada 2016 roku, ks. Andrzej Nowicki, kanclerz Diecezji Toruńskiej wręczył ks. proboszczowi Łukaszowi dwa dekrety podpisane przez ks. bpa Andrzeja Suskiego.
Pierwszy z nich to dekret ustanawiający parafię rzymskokatolicką p.w. Świętego Andrzeja Apostoła. W tym dekrecie zapisane zostało jakie granice administracyjne będzie miała nasza parafia, a także Ksiądz Biskup polecił założyć nam księgi parafialne oraz założyć rady parafialne jako głos doradczy w tworzeniu nowej wspólnoty parafialnej oraz budowie kościoła.

Drugi dekret dotyczył pierwszego duszpasterza parafii. W tym dekrecie ks. bp Andrzej ustanowił ks. Łukasza proboszczem parafii i udzielił mu wszystkich uprawnień w zakresie prawa kanonicznego i diecezjalnego, polecając tworzenie struktur parafialnych i duszpasterstwa oraz budowę świątyni parafialnej.

Kochani chcemy w tych dniach dziękować Panu Bogu za dar naszej wspólnoty. W tym czasie otrzymaliśmy jako rodzina parafialne wiele Bożych łask oraz pomocy i życzliwości ludzi. Chcemy za to naszą modlitwą i dobrym słowem szczerze dziękować.

Jako proboszcz pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim parafianom i każdemu z osobna za zaufanie i podjęcie współpracy w tworzeniu naszej parafii. Przede wszystkim chce podziękować wszystkim uczestnikom Rad Parafialnych, zarówno duszpasterskiej, jak i gospodarczej za tak ważny głos doradczy w podejmowaniu wielu kluczowych decyzji, za pomoc w festynie parafialnym,
w przeprowadzeniu naszego konkursu na koncepcję kościoła, za Wasze zaangażowanie w tworzenie grup i wspólnot parafialnych oraz modlitwę i codzienne ludzkie wsparcie. Pragnę podziękować uczestnikom wszystkich nowopowstałych grup parafialnych. Dzieciom za ich żywiołowe bycie przy Panu Jezusie, uczestnikom Żywego Różańca za wsparcie modlitewne, Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich
i Zespołowi Caritas za troskę o ubogich. Służbie Liturgicznej dziękuję za piękną oprawę liturgii, tym starszym i młodszym, także Panu Sławkowi, naszemu kościelnemu i organistom.

Dziękuję także wszystkim osobom, które pomagają swoją chętną, wytężoną pracą przy kaplicy czy w plebanii, zwłaszcza panu Mirkowi, panu Józefowi czy pani Iwonie. Dziękuję także naszym ofiarodawcom i przyjaciołom za wsparcie finansowe i rzeczowe, a szczególnie ks. prał. Stanisławowi Majewskiemu naszemu dziekanowi za użyczenie kaplicy i wiele dobra z Jego ręki. Dziękujemy także kapłanom, tym posługującym w naszej parafii, gdy zachodzi potrzeba, zwłaszcza ks. Pawłowi i ks. Grzegorzowi, kapłanom z kurii oraz naszego dekanatu oraz ks. Piotrowi naszemu pierwszemu rekolekcjoniście wielkopostnemu.

Kochani w przyszłość naszej wspólnoty patrzymy z wielką nadzieją, mamy nowe pomysły i pragnienia, aby dalej działać na Bożą chwałę i ku pożytkowi naszej wspólnoty, każdego z nas. Jeszcze bardziej gorąco w pierwszą rocznicę naszej wspólnoty zapraszam Was Kochani Parafianie do wspólnej przygody, wytężonej pracy i radosnego tworzenia w wymiarze duchowym, duszpasterskim, ale także tym ludzkim, aby wzrastała nasza wspólnota i nasza świątynia.


Szczęść Boże
ks. Łukasz
GALERIA ZDJĘĆ

Życie Parafii

Budowa Kościoła

© 2016 Parafia pw. Św. Andrzeja Apostoła w Toruniu
© 2016 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies