Parafia

Świętego Andrzeja Apostoła w Toruniu

»   Koncepcja Świątyni i domu parafialnego

Kochani Parafianie

Wydaje się, że pierwszy etap przygotowań do budowy naszego kościoła za nami. Choć to początek, to bardzo ważne decyzje musieliśmy podjąć już w tym momencie. Po konsultacjach z parafianami, po wielu dyskusjach w gronie Rad Parafialnych i po przeprowadzeniu konkursu na koncepcję naszego kościoła, podjęliśmy decyzję o wyborze koncepcji autorstwa Miguela Angela Diaza, który kieruje zespołem architektów i ma swoje biuro w Pamplonie. Biuro DG Arquitectura Habitable S.C.P., Hiszpanie wykonają całkowitą koncepcję oraz projekt budowlany. Następnym etapem będzie skonsultowanie projektu
i wspólna praca z polskim zespołem projektantów.

Wybrana koncepcja wpisuje się w architekturę osiedla oraz spełnia wszystkie wymagania Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu.
​​​​​​​

Świątynia od ul. Watzenrodego

Świątynia będzie miała dwie wierze. Jedna wysoka na 24,5 metra, która jak widać będzie dosyć skromna, a przypominać ma
o relacji łączącej nas z Bogiem. Wieża leżąca będzie łączyła świątynie z domem parafialnym, co przypomina nam o relacji
z drugim człowiekiem. Świątynia ma nas łączyć z Panem Bogiem, ale ma być miejscem spotkania człowieka z człowiekiem, wspólnoty. Leżąca wieża zakończona będzie karylionami, które niezbyt głośno będą w ciągu dnia przypominać, że wśród nas obecny jest Pan Bóg i zachęcać nas do modlitwy.


Świątynia, róg ulic Watzenrodego i Grasera

Ciekawym miejscem w całej koncepcji jest dziedziniec, który stanowić ma z jednej strony miejsce wyciszenia przed liturgią, tak jak przedsionek świątynny za czasów apostołów. Z drugiej strony dziedziniec ma być miejscem spotkania po liturgii, gdzie wierni nie wyjdą od razu na ulicę, ale będą mieli szanse rozmowy i spotkania, tak jak pierwsi chrześcijanie, którzy po Eucharystii przeżywali agapę.


Dziedziniec przed kościołem

Świątynia będzie połączona z domem parafialnym nie tylko leżącą wieżą, ale łącznikiem z widokiem na piękny park miejski,
w którym znajdzie się kawiarenka parafialna, miejsce spotkań wspólnot parafialnych oraz parafian przeżywających różne uroczystości rodzinne. 

Choć wnętrze świątyni nie jest zaprojektowane ostatecznie, a jedynie stworzyliśmy pewną koncepcję, która pozwala wyrobić pewne wyobrażenie. Kościół będzie miał trzy nawy. Ich forma będzie nowoczesna i przy tym bardzo skromna. Przestrzeń główna, w której sprawowane będą nabożeństwa i znajdzie się tam 480 miejsc dla wiernych, nawa wysoka, która mieścić się będzie w wieży leżącej  i nawa ciszy, w której będą trzy ołtarze boczne i konfesjonały z kaplicą adoracji Najświętszego Sakramentu.

​​​​​​​
Wstępna koncepcja wnętrza świątyni

Pierwszym etapem budowy naszego kompleksu parafialnego będzie dom parafialny z kaplicą. W domu parafialnym będzie przestronna kaplica, trzy duże salki parafialne, oraz cztery mniejsze, gdzie odbywać się będą zajęcia dla dzieci i dla seniorów, gdzie spotykać się będą wspólnoty i grupy parafialne oraz prowadzone będą inne działania parafialne. Chcemy, aby dom parafialny prawdziwie żył obecnością ludzi, aby mieszkańcy osiedla znaleźli tu swoje miejsce do modlitwy, formacji
i działania. W domu parafialnym znajda się także zakrystia i biuro parafialne oraz cztery mieszkania dla księży pracujących
w naszej parafii. 
​​​​​​​

Dom parafialny od strony kościoła i dziedzińca

Od początku architekci troszczą się, aby realizacja poszczególnych elementów całego projektu tworzyła zintegrowaną całość, a całość ma służyć naszej wspólnocie parafialnej. Cały projekt jest tak przemyślany, abyśmy jako wspólnota mogli realizować życie sakramentalne, duszpasterskie oraz społeczne. Budowa naszej świątyni i domu parafialnego z kaplicą będzie realizowana przez zaangażowanie i wspólną pracę przede wszystkim naszej wspólnoty parafialnej oraz naszych przyjaciół, którzy służą dobrą radą, pracą i ofiarą. Za wszelkie dobro składamy wszystkim dobroczyńcom i ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać.

Życie Parafii

Budowa Kościoła

© 2016 Parafia pw. Św. Andrzeja Apostoła w Toruniu
© 2016 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies