Strona główna » Aktualności » Budowa Świątyni Parafialnej – najczęściej zadawane pytania

Budowa Świątyni Parafialnej – najczęściej zadawane pytania

Rozpoczęliśmy z początkiem listopada 2024 roku budowę naszej świątyni parafialnej. Choć udało się już pobudować Dom Parafialny z Kaplicą, to jednak okazało się, że nasza parafia bardzo szybko się rozwija, a kaplica staje się zbyt mała. Dlatego podjęliśmy decyzję, że budujemy kościół parafialny. Czynimy to przede wszystkim na Bożą chwałę, aby Pan Jezus mógł zamieszkać pośród nas. Czynimy to także dla nas, abyśmy mogli mieć swoją świątynie, tu przyjmować sakramenty święte, tu wsłuchiwać się w Słowo Boże i tu gromadzić się na łamaniu Chleba, na Eucharystii i na modlitwie.

Kto jest twórcą projektu kościoła?

Projekt świątyni powstał we współpracy z hiszpańskimi projektantami z DGA Arquitectura z Pampeluny Agelem Miguelem Diazem i Andersem Tabera Roldanem, a polskim zespołem z Biura Projektowego SKALA pod kierunkiem Krzysztofa Stando. Prace trwały blisko dwa lata i zakończyły się uzyskaniem pozwolenia na budowę kościoła i pozwolenia na usunięcie drzew.

Kto będzie realizował budowę świątyni?

Wykonawcą generalnym budowy naszej świątyni będzie toruńska firma budowlana Bud-Tech, która jest na lokalnym rynku od 1990 roku i ma doświadczenie w budowaniu kościołów. Wykonawcę wybraliśmy w oparciu o zapytania ofertowe złożone 11 firmom, jednak tym razem z Radą Parafialną zdecydowaliśmy się powierzyć naszą budowę firmie Bud-Tech. Oczywiście sami włączamy się w budowę. Kierownikiem naszej budowy został nasz architekt mgr inż. Krzysztof Stando, a inspektorem nadzoru mgr inż. Krzysztof Balczerski.

Czy faktycznie kościół jest potrzebny?

Nasza wspólnota parafialna św. Andrzeja Apostoła powstała 9 listopada 2016 roku, na nowo powstałym osiedlu, które od 10 lat bardzo dynamicznie rozwija się. Wiele osób i rodzin, które wprowadzają się na nasze osiedle to katolicy, którzy są wierzący i praktykujący. Od początku mieliśmy prowizoryczną świątynie w formie namiotu, a po 4 latach zbudowaliśmy piękną kaplicę w ramach Domu Parafialnego. Okazuje się, że z miesiąca na miesiąc parafian przybywa, a kaplica pęka w szwach i na kilku Mszach św. jest pełna. Mając na uwadze, że budowa kościoła potrwa kilka lat, to wiemy doskonale, ze bez większej świątyni, nie będziemy w stanie obsłużyć naszych parafian i zapewnić im komfortu modlitwy i uczestnictwa w Eucharystii i innych nabożeństwach. Kościół to także widzialny znak, że Pan Jezus jest obecny na naszym osiedlu i pośród nas.

Jak duży będzie to kościół?

Świątynia została stworzona jako architektura współczesna, ale zachowaliśmy wiele tradycyjnych elementów jak chociażby dziedziniec przed kościołem, trzy nawy we wnętrzu kościoła, orientowany będzie ku wschodowi, a tabernakulum znajdzie się w centrum prezbiterium. Powierzchnia całości kościoła to 1600 m², wliczając wszystkie trzy nawy, przestrzeń zakrystii i zaplecza, a także kruchty. Przygotujemy łącznie 420 miejsc siedzących, ale spokojnie podczas liturgii może uczestniczyć około 300 osób stojąc. W świątyni będzie także chór, na którym przede wszystkim ma stanąć instrument organowy i znajdzie się miejsce dla chóru i scholi. W przestrzeni kościoła znajdzie się także miejsce na kaplicę Adoracji Najświętszego Sakramentu. Kościół więc wydaje się, że jest wystarczający, bardzo funkcjonalny, ale także skromny.

Jaki jest plan na wykończenie prezbiterium?

Wiemy doskonale, że prezbiterium jest najważniejszym miejscem w świątyni, jest miejscem celebracji Mszy św., a także miejscem przechowywania Najświętszego Sakramentu. Chcemy, aby prezbiterium było ozdobione trzema mozaikami ukazującymi trzy najważniejsze sceny z życia naszego patrona św. Andrzeja Apostoła. Pierwszą z nich będzie scena powołania Apostołów, kiedy to św. Andrzej prowadzi swojego brata Piotra do Pana Jezusa, mówiąc mu: chodź i zobacz, spotkałem Mesjasza. Druga mozaika będzie ukazywała scenę rozmnożenia chleba, kiedy to św. Andrzej na prośbę Pana Jezusa organizuje chleb i ryby, aby Pan Jezus je rozmnożył i nakarmił nimi tłumy słuchające Bożego Słowa. Ciekawym będzie to, że ta mozaika będzie w centrum prezbiterium, a kosz pełen chlebów stanie się naszym tabernakulum. Trzecia scena to ziemska śmierć św. Andrzeja poprzez krzyż w kształcie litery X. Ta scena choć bolesna, ma nam uświadomić, że Pan Jezus nawet w trudach ponoszonych dla Ewangelii pozostaje z nami i zaprasza nas do zbawienia, do życia wiecznego. Oczywiście zaplanujemy także ołtarz, ambonę i pozostałe elementy wystroju prezbiterium.

Czy jest przewidziana przestrzeń społeczna?

Miejscem społecznym w naszym kompleksie będzie przede wszystkim Dom Parafialny, a w nim sześć sal przeznaczonych do działań społecznych, dla grup parafialnych i do użytku naszych parafian. Ciekawym miejscem będzie także łącznik między przestrzenią kościoła i domu. Znajdą się tam dwie sale, pierwsza większa, kawiarenka dla naszych parafian, a druga to dodatkowa salka na spotkania grup. Wydaje się, że miejsca będzie wystarczająco do wszystkich działań społecznych.

Opublikowano: 15 stycznia 2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne treści

Skontaktuj się z nami

    Wsparcie budowy kościoła

    Prosimy o wsparcie budowy kościoła parafialnego
    nr. konta: 06 9511 0000 0000 5948 2000 0040

    Bóg zapłać za dobroć serca i wsparcie naszej parafii

    Ksiądz Proboszcz wraz z Parafianami

    Więcej informacji
    Zgłoś błąd / poprawkę
    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram