„Zostałem stworzony, by poprzez moje czyny wznieść się do Boga”. Anioł i księga Ewangelii to atrybuty św. Grzegorza z Nazjanzu – biskupa i doktora Kościoła, którego wspomnienie obowiązkowe obchodzono przed kilkoma dniami – 2 stycznia, a jedną z jego myśli przytoczono we wstępie. Przedstawiany zazwyczaj jako starszy mężczyzna z krótką brodą i łysiną na czole, z prawą ręką złożoną w geście błogosławieństwa, w lewej ręce trzymający Ewangelię, czasami z Lucyferem u stóp.
Grzegorz urodził się w 330 r. w Kapadocji, obecnie jest to teren Turcji. Pochodził z rodziny świętych – babcia to św. Nonna, brat – św. Cezary, siostra – św. Gorgonia. Jego ojcem był biskup Nazjanzu – również Grzegorz. Mając 28 lat, przyjął chrzest, po którym udał się do Aten na kontynuację studiów. Odbywał je wspólnie ze św. Bazylim Wielkim, którego wspomnienie obowiązkowe ma miejsce również 2 stycznia.
W 361 r. przyjął z rąk swojego ojca święcenia kapłańskie i od tego momentu pomagał mu w duszpasterstwie i zarządzaniu diecezją. Mimo chęci prowadzenia pustelniczego życia, Grzegorz pozostawał posłuszny swojemu ojcu. Przejęcie biskupstwa w Sasimie nie było dla Grzegorza komfortowe, dlatego usunął się on na cztery lata do klasztoru św. Tekli w Seleucji.
Grzegorza powołano na metropolitę Konstantynopola po wkroczeniu cesarza Teodozoego I Wielkiego, w wyniku odbywającego się soboru powszechnego przyznano mu tytuł patriarchy. I tym razem Grzegorz zrzekł się godności i udał się do Karbala Arianzos w celu kontemplacji i realizowania się w pisarstwie. Grzegorz zmarł w 390 r. Cesarz Konstantyn II sprowadził jego relikwie do Konstantynopola i umieścił w kościele Dwunastu Apostołów. Obecnie część relikwii znajduje się w kaplicy św. Grzegorza w bazylice św. Piotra w Rzymie.
Grzegorz był wybitnym teologiem, poetą i humanistą. Ważnym jego dziełem były jego kazania, do czasów współczesnych zachowało się ich 45. Ponadto przetrwało aż 245 jego listów. Był największym poetą Kościoła Wschodniego, do dzisiaj ocalało aż 507 jego poetyckich utworów na tematy tajemnic wiary, osobistych przeżyć, uniesień mistycznych i ówczesnych wydarzeń. «’Wszyscy jesteśmy jedno w Panu’ (por. Rz 12, 5), bogaci i ubodzy, niewolnicy i wolni, zdrowi i chorzy; jedna jest też głowa, od której wszystko pochodzi — Jezus Chrystus. I podobnie jak to czynią członki jednego ciała, każdy niech się zajmuje każdym i wszyscy wszystkimi». (Oratio 14, 8, św. Grzegorz).
Prosimy o wsparcie budowy kościoła parafialnego
nr. konta: 06 9511 0000 0000 5948 2000 0040
Bóg zapłać za dobroć serca i wsparcie naszej parafii
Ksiądz Proboszcz wraz z Parafianami