“Pielgrzymi nadziei”, to hasło programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2024/2025. Jego celem jest ożywienie wśród chrześcijan nadziei, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych i dotrzymuje obietnicy. Podczas konferencji prasowej w Warszawie zaprezentowano program nowego roku duszpasterskiego, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu, wypadającą 1 grudnia.
Hasło roku duszpasterskiego jest tożsame z hasłem Roku Jubileuszowego, który cały Kościół będzie przeżywał w roku 2025. Papież Franciszek przypomina nam kim jesteśmy, do czego jesteśmy wezwani; przypomina naszą tożsamość i misję – powiedział biskup opolski przywołując papieskie nauczanie na temat Roku Jubileuszowego. Sformułowanie „Pielgrzymi nadziei” oznacza, że ludzie tworzący Kościół są w drodze, podążają za Chrystusem do Domu Ojca prowadzeni przez Ducha Świętego. “Spoglądamy zawsze oczyma wiary, bo choćby nie wiadomo jak było ciemno, żyjemy radością że Bóg nas kocha i stąd nasza nadzieja”. Chrześcijańska nadzieja nie jest “tanim optymizmem” ani też “placebo dla naiwnych” lecz pewnością zakorzenioną w wierze, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych i dotrzymuje obietnicy. “Nadzieja chrześcijańska nie uwodzi i nie rozczarowuje, tylko opiera się na pewności, że nikt i nic nie może
oderwać nas od Bożej miłości”.
Biskup Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa przy KEP, wyraził opinię, że wielką pomocą w przeżywaniu Roku Jubileuszowego jest odkrywanie synodalności, o której wciąż przypomina papież, wskazując, że jest to warunek odnowy Kościoła. Ważne jest to, by wszyscy uznali, że zgrzeszyliśmy, a wiec bez podziału na “my” i “oni”. Trzeba wołać o miłosierdzie i wspomożenie. Bez wiary nie pomożemy dziełu przebaczenia i pojednania. Biskup Czaja zaznaczył, że bardzo ważnym elementem przeżywania nadchodzącego roku jest rodzina, która powinna żyć chrześcijańską nadzieją i przekazywać tę nadzieję wokół siebie.
Biskup Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP wskazał na dwa podstawowe cele nadchodzącego roku duszpasterskiego. Pierwszym jest budzenie nadziei ze zwróceniem uwagi na jej źródło, czyli Chrystusa. Drugim zaś bycie przez wszystkich ochrzczonych znakiem nadziei dla świata, “zapalanie pochodni nadziei tam, gdzie panuje ciemność”. Ważnym wymiarem roku duszpasterskiego ma być pokuta i pojednanie, także w wymiarze ekumenicznym i to nie tylko poprzez wspólną modlitwę chrześcijan różnych wyznań, ale także podejmowanie działań na rzecz pokoju. Rok duszpasterski Kościoła w Polsce, który jest niejako „wpleciony” w Rok Jubileuszowy w całym Kościele ma być także czasem pielgrzymowania do Rzymu oraz do kościołów jubileuszowych, wyznaczonych przez biskupów Kościołów lokalnych oraz budzeniem wrażliwości wobec ubogich.
Kolejnym znakiem szczególnym roku duszpasterskiego w Polsce ma być braterstwo. W ten sposób program odpowiada na sugestię papieża Franciszka, by katolicy w Polsce byli znakami budzącymi nadzieję, wśród tych, którzy najbardziej jej potrzebują: osób udręczonych wojną, więźniów, migrantów, chorych i starszych. “Działania w parafiach i diecezjach mają polegać na weryfikacji i optymalizacji pewnych struktur pomocowych wobec tych grup lub powołania nowych struktur” – powiedział bp Waldemar Musioł.
Chcemy wejść w nowy rok duszpasterski odkrywając nową szansę na ożywienie naszej wspólnoty parafialnej i naszego duszpasterstwa, które realizujemy razem we wspólnotach i grupach działających w naszej parafii.
Prosimy o wsparcie budowy kościoła parafialnego
nr. konta: 06 9511 0000 0000 5948 2000 0040
Bóg zapłać za dobroć serca i wsparcie naszej parafii
Ksiądz Proboszcz wraz z Parafianami