Strona główna » Aktualności » Rozpoczynamy Wielki Post 2024 – Czas nawrócenia, pokuty, łaski

Rozpoczynamy Wielki Post 2024 – Czas nawrócenia, pokuty, łaski

Wielki Post 2024 rozpoczynamy 14 lutego. To właśnie na ten dzień przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele czas 40-dniowej pokuty. Wielki Post, to czas mający pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. To dla każdego katolika kolejna szansa na nawrócenie, dlatego może to właśnie w tym Wielkim Pości przystąpisz do sakramentu pokuty? A może w końcu podejmiesz postanowienie walki z konkretnym grzechem? Czym jest Wielki Post dla mnie i jak go najlepiej przeżyć?

Wielki Post 2024 – Najważniejsze daty

Datę rozpoczęcia Wielkiego Postu wyznacza się na 40 dni przed Niedzielą Zmartwychwstania. Ta zaś przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca – w tym roku jest to 31 marca. Ważnym dniem w czasie przygotowanie do Niedzieli Zmartwychwstania jest Niedziela Palmowa. Obchodzi się ją na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. W tym roku przypada ona na 24 marca. Wielki Post 2024 zakończy się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek 28 marca. Wtedy rozpoczniemy obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Dlaczego Post trwa 40 dni?

Liczba 40 stanowi w Piścmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji. Z tą liczbą są także związane trzy inne wielkie wydarzenia biblijne. Są to:

 • czterdzieści dni powszechnego potopu, po którym Bóg zawarł przymierze z Noem,
 • czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela do pustyni ku ZIemi Obiecanej,
 • czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

W okres 40 dni Wielkiego Postu nie wlicza się sześciu niedziel, które – jak w ciągu całego roku – są radosnymi wspomnieniami Zmartwychwstania.

Czy w Wielkim Poście należy tylko pościć i dlaczego?

Post ścisły (post ilościowy) obowiązuje tylko w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. To ograniczenie się do spożycia trzech posiłków: dwóch lekkich i jednego do syta oraz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (post jakościowy). Post ilościowy nie obowiązuje osób do 18 roku życia i powyżej 60 roku życia, podczas gdy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Kościół w swoim nauczaniu zaleca, aby Wielki Posty był czasem nawrócenia, dlatego też jako pomoc w realizacji tego czasu proponuje się modlitwę, post jałmużnę. Jak wyjaśnia ks. Marcin Kowalski, współautor książki “Jutro Niedziela”, dobrze przeżywany post może być ogromną szansą n poprawienie jakości życia i podaje 3 kroki do osiągnięcia tego celu:

 1. Realistyczne spojrrzenie na siebei samego. Należy uświadomić sobie, że jestem grzesznikiem potrzebującym nawrócenia. “Post jest jak czyszczenie twardego dysku, żeby poprawić parametry pracy mojego żwyciowego softu” – pisz ks. Marcin Kowalski.
 2. Post zwiększa siłę rażenia modlitwy. “Są jakieś sprawy, słąbości, grzechy, z którtymi zmagam się już od dawna? Sprawdźmy, jak będą się rozwiązywały, kiedy dołączymy do naszej modlitwy post i wyrzeczenie”.
 3. Postu nie praktykuje się tylko dla wyrobienia sobie silnej woli. “To nie ćwieczenie w samodoskonaleniu, rodzaj siłowni, po której wyskoczy mi duchowy kaloryfer. Post poszerza moje serce, tak, aby było zdolne przyjąć więcej łaski Pana”.

Wielki Post, to doskonałą okazja, by bliżej przyjrzeć się sobie i swojemu sumieniu. Warto zrobić wszystko, by dobrze przeżyć ten wyjątkowy czas w roku liturgicznym.

Wielki Post 2024 w naszej wspólnocie parafialnej rozpoczęliśmy Środą Popielcową. W każdy piątek Wielkiego Postu będziemy spotykać się na Drodze Krzyżowej. Dzieci zapraszamy na na godz. 16:30, a dorosłych i młodzież po Mszy św. o 18:00. Gorzkie Żale odśpiewamy w każdą niedzielę o godz. 16:00, słuchając podczas nich Kazań Pasyjnych, które wygłosi dla nas już tradycyjnie ks. Łukasz Grzelak. Wielki Post to także szansa uczestnictwa w rekolekcjach. Rozpoczniemy je w II Niedzielę Wielkiego Postu i potrwają do środy 21 lutego, a wygłosi je ks. dr Artur Szymczyk.

Zapraszamy do gorliwego przeżywania Wielkiego Postu razem ze wspólnotą naszej Parafii.

Opublikowano: 14 lutego 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne treści

Skontaktuj się z nami

  Wsparcie budowy kościoła

  Prosimy o wsparcie budowy kościoła parafialnego
  nr. konta: 06 9511 0000 0000 5948 2000 0040

  Bóg zapłać za dobroć serca i wsparcie naszej parafii

  Ksiądz Proboszcz wraz z Parafianami

  Więcej informacji
  Zgłoś błąd / poprawkę
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram