Strona główna » Aktualności » Triduum Paschalne: czym jest i jak dobrze je przeżyć?

Triduum Paschalne: czym jest i jak dobrze je przeżyć?

Triduum Paschalne to czas, w którym wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który zmarł na krzyżu, by zbawić ludzkość. W 2022 roku Triduum Paschalne przypada 14, 15 i 16 kwietnia. Wielki Czwartek to wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, Wielki Piątek męki Chrystusa, a w Wielką Sobotę wierni tradycyjnie święcą pokarmy, wieczorem natomiast uczestniczą w uroczystościach Wigilii Paschalnej.

Słowo „triduum” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „trzy dni”. To jednak nie tylko określenie liczby dni, ale także fazy odkupienia za grzechy. Chodzi tutaj o ostatnią wieczerzę, śmierć Jezusa na krzyżu, zmartwychwstanie.

W jaki sposób możemy właściwie przygotować się na te wydarzenia? Najważniejszą sprawą jest spowiedź święta, w której wyznajemy swoje grzechy i prosimy o pokutę, by pogodzić się z Bogiem i z drugim człowiekiem. Czas prowadzący do Wielkiej Nocy powinien być czasem zatrzymania i uspokojenia oraz oczyszczenia grzesznej duszy. Podczas Wielkiego Postu poprzedzającego święta wielkanocne, dla nas katolików ważne jest także wysłuchanie rekolekcji wielkopostnych oraz uczęszczanie na Drogę Krzyżową i nabożeństwa Gorzkich Żali, a więc nabożeństwa pasyjne.

Wielki Czwartek

Triduum Paschalne rozpoczyna się Wielkim Czwartkiem. W tym dniu w kościołach na całym świecie celebrowana jest wyjątkowa msza święta, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas niej kapłani obmywają nogi 12 wybranym wcześniej mężczyznom, co symbolizuje pokorę Jezusa Chrystusa i jego poniżenie, że z miłości pragnie uczniom obmywać nogi. Po Mszy kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy, gdzie następnie odbywa się adoracja w ciszy. To symbol modlitwy Jezusa w ogrodzie oliwnym i wdzięczności za ustanowienie Eucharystii. Podczas adoracji wierni wspominają ostatnie chwile Jezusa przed śmiercią na krzyżu. W Wielki Czwartek w kościele katolickim wspominamy także wydarzenie ustanowienie sakramentu kapłaństwa. To podczas Ostatniej Wieczerzy miało miejsce nie tylko ustanowienie sakramentu Eucharystii, ale również kapłaństwa. Wierni modlą się za księży, a także o nowe powołania do kapłaństwa i służby w Kościele.

Wielki Piątek

Kolejny dzień Triduum Paschalnego to Wielki Piątek, czyli dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień w całym roku liturgicznym, gdy nie odprawiamy Mszy Świętej, a w kościołach sprawowana jest tylko liturgia Męki Pańskiej. Wierni adorują drzewo krzyża – symbol zbawienia. Modlą się także o jedność chrześcijan i w intencjach Kościoła w bardzo rozbudowanej modlitwie powszechnej. Następnie Najświętszy Sakrament przeniesiony zostaje do symbolicznego Grobu Pańskiego, gdzie trwa nocna Adoracja przy Panu Jezusie złożonym do grobu.

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę także nie odbywa się Msza Święta. Zgodnie z wielowiekową tradycją, rano wierni święcą pokarmy (jajka, chleb, baranka wielkanocnego, chrzan, sól czy babkę wielkanocną) oraz odwiedzają Grób Pański, przygotowując się w ten sposób do wieczornych uroczystości i świętowania Wielkiej nocy. Po zmroku odbywa się natomiast liturgia Wigilii Paschalnej, podczas której poświęcona zostaje woda i ogień. Uczestnicy liturgii odnawiają także przyrzeczenia chrzcielne. W wielu parafiach dzieci przyjmują sakrament chrztu świętego. To jedna z najbardziej uroczystych liturgii w roku, gdzie stół Słowa Bożego jest zastawiony obficie, gdyż w liturgii czyta się łącznie 8 czytań.

To zakończenie Triduum Paschalnego. Zgodnie z żydowską tradycją, o zmroku nastaje nowy dzień, więc rozpoczyna się już radość ze Zmartwychwstania Jezusa. W wielu parafiach na zakończenie Wigilii Paschalnej odbywa się procesja rezurekcyjna, w innych procesja jest rano w połączeniu z Mszą św. rezurekcyjną.

Program Triduum Paschalnego w naszej wspólnocie parafialnej

Zapraszamy do wspólnego przeżywania najważniejszych tajemnic naszej wiary związanych z naszym Zbawieniem. W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie dwóch sakramentów Kościoła, które są nierozłączne: Eucharystii i Kapłaństwa. Centrum uroczystości stanowi przedpołudniowa Msza św. Krzyżma, która celebrowana będzie w katedrze Śś. Janów, pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Śmigla, Biskupa Toruńskiego, przy udziale kapłanów Diecezji Toruńskiej, którzy odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie. Popołudniu we wszystkich parafiach odbywają się Msze św. Wieczerzy Pańskiej, podczas których bardzo często dokonywany jest obrzęd obmycia nóg. Wieczorem odbywa się Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy.
W Wielki Piątek nasze myśli biegną w stronę Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Centrum stanowią Uroczystości Męki Pańskiej, podczas których odczytana zostaje Ewangelia św. Jana, mamy wtedy rozbudowaną modlitwę powszechną  i Adorację Krzyża. Następnie Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego, przy którym trwać będzie Adoracja.

Wielka Sobota nie ma wielu elementów. Poza poświęceniem pokarmów na świąteczny stół trwa Adoracja przy grobie. Dopiero wieczorem rozpoczynają się uroczystości Wigilii Paschalnej z poświęceniem paschału, śpiewem eksultetu i liturgią chrzcielną. Wigilia Paschalna w swoim znaczeniu łączy się z Mszą św. o poranku czyli Rezurekcją.

Wielki Poniedziałek – Wielka Środa

Spowiedź św. 16.30 – 17.00 i 17.30-18.00

Wielki Czwartek

Msza św. Wieczerzy Pańskiej – 18:00
Adoracja w Ciemnicy – do 24:00
Spowiedź św. 20:00 – 21:00

Wielki Piątek

Jutrznia i rozpoczęcie Adoracji w Ciemnicy – 8:00
Zakończenie Adoracji w ciemnicy – 17.30
Uroczystości Męki Pańskiej – 18:00
Adoracja przy Grobie Pańskim – do godz. 24.00
Gorzkie Żale – 21.00
Spowiedź św. – 20.00 – 22.00

Wielka Sobota

Jutrznia i rozpoczęcie Adoracji przy Grobie Pańskim – 9:00
Poświęcenie pokarmów – 10:00, 10:30, 11:00, 11:30 i 12:00
oraz 15:00, 15:30 i 16:00
Spowiedź św. 10:30 – 11:30
Zakończenie Adoracji przy Grobie Pańskim – 18:00
Uroczystości Wigilii Paschalnej – 20:00

Niedziela Zmartwychwstania Pana Jezusa

Msza św. Rezurekcyjna – 6:00
Msze św. 10:00, 11:30 i 13:00 oraz 17:00 i 18:00

Poniedziałek Wielkanocny

Msze św. 8:00, 10:00, 11:30, 13:00 oraz 17:00 i 18:00

Opublikowano: 11 kwietnia 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne treści

Skontaktuj się z nami

  Wsparcie budowy kościoła

  Prosimy o wsparcie budowy kościoła parafialnego
  nr. konta: 06 9511 0000 0000 5948 2000 0040

  Bóg zapłać za dobroć serca i wsparcie naszej parafii

  Ksiądz Proboszcz wraz z Parafianami

  Więcej informacji
  Zgłoś błąd / poprawkę
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram