W najbliższy piątek, trwając w Oktawie Narodzenia Pańskiego, będziemy obchodzić w Kościele Święto św. Jana – Apostoła i Ewangelisty. Ewangelia św. Jana stanowi uzupełnienie pozostałych i zawiera najgłębszy wykład tajemnic Bożych. Swięty Jan był uczniem Jezusa Chrystusa, świadkiem Przemienienia Pańskiego (Mk 5, 37) oraz kazania w Ogrodzie Oliwnym (Mk 14,33), synem Zebedeusza i Salome, młodszym bratem Jakuba Starszego, początkowo uczniem Jana Chrzciciela, który potem razem ze św. Andrzejem -naszym patronem- udał się za Jezusem. „Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: Oto Baranek Boży. Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś, odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: Czego szukacie? Oni powiedzieli do Niego: Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz? Odpowiedział
im: Chodźcie, a zobaczycie. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostaliu Niego” (J1,35 – 39).
Scenę powołania św. Jana przywołuje w Ewangelii między innymi św. Mateusz ,,Jezus (…) ujrzał
innych dwóch braci: Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem
naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim”. (Mt
4, 21) Jan nie całkiem bezinteresownie przystąpił do Pana Jezusa w charakterze Jego ucznia. Marzył,
by w królestwie Jezusa mieć wpływowy urząd. Sądził, że chodzi o fizyczne królestwo. Potem zrozumiał, że mowa o królestwie Bożym, o zbawieniu ludzi, wtedy oddał się całym sobą powierzonej misji i realizował ją aż do swojej śmierci. Jan pozostał do końca wierny Panu Jezusowi, wytrwał pod krzyżem. Dlatego Chrystus z krzyża powierzył mu swoją Matkę (J 19,26-27).
Jan przebywał przez wiele lat w Jerozolimie, potem w Samarii, a następnie w Efezie. To tam napisał Ewangelię i trzy listy apostolskie. Teksty ewangeliczne wspominają o św. Janie aż 31 razy. Pisząc Ewangelię św. Jan miał w rękach Ewangelie synoptyków, dlatego jako naoczny świadek nauk Jezusa Chrystusa i wydarzeń z Nim związanych nie powtarza tego, co już wcześniej napisano. Uzupełnia wypadki szczegółami, bliższymi faktami opuszczonymi przez Mateusza, Marka i Łukasza.
Jan zmarł ok. 98 roku, jako jedyny z Apostołów śmiercią naturalną, stąd podczas piątkowej liturgii celebrans założy białe szaty, a nie czerwone. Jan jest patronem Albanii i Azji Mniejszej; ponadto aptekarzy, ślusarzy, teologów, zawodów związanych z pisaniem i przepisywaniem: introligatorów, kopistów, pisarzy, skrybów.
Prosimy o wsparcie budowy kościoła parafialnego
nr. konta: 06 9511 0000 0000 5948 2000 0040
Bóg zapłać za dobroć serca i wsparcie naszej parafii
Ksiądz Proboszcz wraz z Parafianami