Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian
Bracia:
Czy odważy się ktoś z was, gdy zdarzy się nieporozumienie z drugim, szukać sprawiedliwości u niesprawiedliwych, zamiast u świętych? Czyż nie wiecie, że święci będą sędziami tego świata? A jeśli świat będzie przez was sądzony, to czy nie jesteście godni wyrokować w tak błahych sprawach? Czyż nie wiecie, że będziemy sądzili także aniołów? O ileż przeto więcej sprawy doczesne! Wy zaś, gdy macie sprawy doczesne do rozstrzygnięcia, zwracacie się do ludzi za nic uważanych w Kościele! Mówię to, aby was zawstydzić. Bo czyż nie znajdzie się wśród was ktoś na tyle mądry, by mógł rozstrzygać spory między swymi braćmi? A tymczasem brat oskarża brata, i to przed niewierzącymi. Już samo to jest godne potępienia, że w ogóle zdarzają się wśród was sądowe sprawy. Czemuż nie znosicie raczej niesprawiedliwości? Czemuż nie ponosicie raczej szkody? Tymczasem wy dopuszczacie się niesprawiedliwości i wyrządzacie szkody, i to właśnie braciom. Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwiąźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego. A takimi byli niektórzy z was. Lecz zostaliście obmyci, uświęceni i usprawiedliwieni w imię Pana naszego, Jezusa Chrystusa, i przez Ducha Boga naszego.
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Pewnego razu Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc trwał na modlitwie do Boga. Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: Szymona, któremu nadał imię Piotr, i brata jego, Andrzeja, Jakuba, Jana, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Szymona z przydomkiem Gorliwy, Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą. Zszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie; był tam liczny tłum Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jeruzalem oraz z nadmorskich okolic Tyru i Sydonu; przyszli oni, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowienie ze swych chorób. Także i ci, których dręczyły duchy nieczyste, doznawali uzdrowienia. A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich.
Drodzy Bracia i Siostry,
Dzisiejsze czytania uczą nas o jedności, przebaczeniu i pokorze, a także o mocy modlitwy i relacji z Bogiem.
Św. Paweł w pierwszym czytaniu zwraca uwagę na to, że chrześcijanie nie powinni rozwiązywać swoich sporów w sądach publicznych, ale w duchu braterstwa i w Kościele. Zamiast szukać sprawiedliwości u ludzi niewierzących, powinniśmy być na tyle mądrzy, by rozwiązywać swoje problemy w duchu miłości i przebaczenia. Paweł mówi, że lepiej znieść niesprawiedliwość niż wyrządzać krzywdę innym, zwłaszcza swoim braciom w wierze. Przypomina też, że wszyscy zostaliśmy obmyci, uświęceni i usprawiedliwieni przez Chrystusa. To jest nasze powołanie – żyć w miłości, czystości i jedności.
W Ewangelii widzimy Jezusa, który całą noc modli się do Boga przed ważnym wyborem swoich apostołów. To pokazuje, jak ważna jest modlitwa w naszym życiu, zwłaszcza w chwilach podejmowania istotnych decyzji. Jezus, po tej modlitwie, wybiera dwunastu apostołów, którzy będą Jego najbliższymi uczniami, i zstępuje z nimi do tłumów, gdzie uzdrawia ludzi i przynosi im nadzieję. Jego moc i miłość są dostępne dla wszystkich, którzy do Niego przychodzą z wiarą.
Z tych czytań wynika, że powinniśmy szukać jedności i rozwiązywać nasze problemy w duchu miłości, a nie przez konflikty. Powinniśmy też pamiętać o sile modlitwy i zaufaniu do Boga w naszych decyzjach.
Jako chrześcijanie mamy żyć w jedności, rozwiązując konflikty z miłością i szacunkiem. Modlitwa i bliskość z Bogiem dają nam siłę do podejmowania mądrych decyzji i uzdrawiają nasze życie.
Prosimy o wsparcie budowy kościoła parafialnego
nr. konta: 06 9511 0000 0000 5948 2000 0040
Bóg zapłać za dobroć serca i wsparcie naszej parafii
Ksiądz Proboszcz wraz z Parafianami