Strona główna » Słowo na Dziś » Słowo na Dziś – 21.12.2023

Słowo na Dziś – 21.12.2023

1. czytanie (PnP 2, 8-14)

Nadchodzi umiłowany

Czytanie z Pieśni nad Pieśniami

Głos mojego ukochanego! Oto on! Oto nadchodzi! Biegnie przez góry, skacze po pagórkach. Umiłowany mój podobny do gazeli, do młodego jelenia. Oto stoi za naszym murem, patrzy przez okno, zagląda przez kraty.

Miły mój odzywa się i mówi do mnie: «Powstań, przyjaciółko ma, piękna ma, i pójdź! Bo oto minęła już zima, deszcz ustał i przeszedł. Na ziemi widać już kwiaty, nadszedł czas przycinania drzew, i głos synogarlicy już słychać w naszej krainie. Figowiec wydał zawiązki owoców i winne krzewy kwitnące już pachną.

Powstań, przyjaciółko ma, piękna ma, i pójdź! Gołąbko ma, ukryta w rozpadlinach skały, w szczelinach przepaści, ukaż mi swą twarz, daj mi usłyszeć swój głos! Bo słodki jest głos twój i twarz pełna wdzięku».

Ewangelia (Łk 1, 39-45)

Maryja jest Matką oczekiwanego Mesjasza

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w ziemi Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.

Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona głośny okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto bowiem, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jest, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana».

Streszczenie Słowa

1. Czytanie z Pieśni nad Pieśniami (PnP 2, 8-14): Umiłowany jest opisany jako nadchodzący, porównywany do gazeli i młodego jelenia. Przychodzi biegnąc przez góry, skacząc po pagórkach. Głos umiłowanego jest słodki, a miłość jest wyrażana poprzez obrazy kwitnącej przyrody, symbolizującej ożywienie i nowe życie.

2. Ewangelia według Świętego Łukasza (Łk 1, 39-45): Maryja, będąc w ciąży Jezusem, udaje się do swojej krewnej Elżbiety. Gdy Maryja witająca Elżbietę, ta, napełniona Duchem Świętym, rozpoznaje w Maryi Matkę Mesjasza. Dzieciątko w łonie Elżbiety raduje się, co świadczy o wyjątkowości spotkania i roli, jaką Maryja ma w przyjściu Mesjasza.

Krótka nauka na dziś

Dzisiejsze czytania przekazują głęboką radość i oczekiwanie związane z nadchodzącym wydarzeniem. W Pieśni nad Pieśniami wyrażana jest miłość i radość z ożywienia natury, podczas gdy Ewangelia opisuje radość Elżbiety i jej nienarodzonego dziecka w obecności Matki Mesjasza. Oba opisy odnoszą się do oczekiwania na coś wyjątkowego, co przyniesie radość i zbawienie.

Wsparcie budowy kościoła

Prosimy o wsparcie budowy kościoła parafialnego
nr. konta: 06 9511 0000 0000 5948 2000 0040

Bóg zapłać za dobroć serca i wsparcie naszej parafii

Ksiądz Proboszcz wraz z Parafianami

Więcej informacji
Zgłoś błąd / poprawkę
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram