Strona główna » Słowo na Dziś » Słowo na Dziś – 06.12.2023

Słowo na Dziś – 06.12.2023

1. czytanie (Iz 25, 6-10a)

Uczta mesjańska

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Pan Zastępów przygotuje dla wszystkich ludów na tej górze ucztę z tłustego mięsa, ucztę z wybornych win, z najpożywniejszego mięsa, z najwyborniejszych win. Zedrze On na tej górze zasłonę, zapuszczoną na twarz wszystkich ludów, i całun, który okrywał wszystkie narody; raz na zawsze zniszczy śmierć. Wtedy Pan Bóg otrze łzy z każdego oblicza, zdejmie hańbę ze swego ludu na całej ziemi, bo Pan przyrzekł.

I powiedzą w owym dniu: Oto nasz Bóg, Ten, któremu zaufaliśmy, że nas wybawi; oto Pan, w którym złożyliśmy naszą ufność; cieszmy się i radujmy z Jego zbawienia! Albowiem ręka Pana spocznie na tej górze.

Ewangelia (Mt 15, 29-37)

Jezus ociera łzy i daje cudowny pokarm

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus przyszedł nad Jezioro Galilejskie. Wszedł na górę i tam siedział. I przyszły do Niego wielkie tłumy, mając z sobą chromych, ułomnych, niewidomych, niemych i wielu innych, i położyli ich u Jego stóp, a On ich uzdrowił. Tłumy zdumiewały się, widząc, że niemi mówią, ułomni są zdrowi, chromi chodzą, niewidomi widzą. i wielbiły Boga Izraela.

Lecz Jezus przywołał swoich uczniów i rzekł: «Żal Mi tego tłumu! Już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają, co jeść. Nie chcę ich puścić zgłodniałych, żeby ktoś nie zasłabł w drodze». Na to rzekli Mu uczniowie: «Skąd tu na pustkowiu weźmiemy tyle chleba, żeby nakarmić tak wielki tłum?» Jezus zapytał ich: «ile macie chlebów?» Odpowiedzieli: «Siedem i parę rybek».

A gdy polecił tłumowi usiąść na ziemi, wziął siedem chlebów i ryby i odmówiwszy dziękczynienie, połamał, dawał uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do syta, a pozostałych ułomków zebrano jeszcze siedem pełnych koszów.

Streszczenie Słowa

Czytanie z Księgi proroka Izajasza opisuje obraz uczty mesjańskiej, przygotowanej przez Pana Zastępów na górze. Będzie to ucztowanie z pysznego mięsa i wybornego wina. W tym czasie Pan usunie zasłonę i całun zasłaniający ludzkość, zniszczy śmierć, otrze łzy z każdego oblicza i zdejmie hańbę ze swego ludu. Ludzie będą wołać: “Oto nasz Bóg, Ten, któremu zaufaliśmy, że nas wybawi; oto Pan, w którym złożyliśmy naszą ufność; cieszmy się i radujmy z Jego zbawienia, bo ręka Pana spocznie na tej górze.”

W Ewangelii według Świętego Mateusza opisane jest spotkanie Jezusa nad Jeziorem Galilejskim, gdzie tłumy przynoszą do Niego chorych i ułomnych, a On ich uzdrawia. Po trzech dniach Jezus ma litość tłumu, który jest z Nim, i chce go nakarmić. Uczniowie podają Mu siedem chlebów i parę rybek. Jezus błogosławi posiłek, łamie chleby, daje uczniom, a oni tłumom. Wszyscy jedzą do syta, a pozostałości zbierają w siedem pełnych koszy. To cudowne karmienie tłumu pokazuje Jezusa jako źródło cudownego pokarmu, zarówno fizycznego, jak i duchowego, który zaspokaja ludzkie potrzeby.

Krótka nauka na dziś

Dzisiejsze czytania przypominają nam, że Bóg nie tylko odkupuje i uzdrawia, ale także obdarza swoim błogosławieństwem, przywracając radość i nadzieję. To wezwanie do ufności, cieszenia się obecnością Boga i podziękowania za Jego dobroć, która obfituje dla wszystkich, niezależnie od ich sytuacji czy zasług.

Wsparcie budowy kościoła

Prosimy o wsparcie budowy kościoła parafialnego
nr. konta: 06 9511 0000 0000 5948 2000 0040

Bóg zapłać za dobroć serca i wsparcie naszej parafii

Ksiądz Proboszcz wraz z Parafianami

Więcej informacji
Zgłoś błąd / poprawkę
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram