Strona główna » Słowo na Dziś » Słowo na dziś – 20.12.2024

Słowo na dziś – 20.12.2024

1. czytanie (Iz 7, 10-14)

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Pan przemówił do Achaza tymi słowami: „Proś dla siebie o znak od Pana, Boga twego, czy to głęboko w Otchłani, czy to wysoko w górze”. Lecz Achaz odpowiedział: „Nie będę prosił i nie będę wystawiał Pana na próbę”. Wtedy rzekł Izajasz: „Słuchajcie więc, domu Dawidowy: Czyż mało wam naprzykrzać się ludziom, iż naprzykrzacie się także mojemu Bogu? Dlatego Pan sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Emmanuel, albowiem Bóg z nami”.

Ewangelia (Łk 1, 26-38)

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”. Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?” Anioł Jej odpowiedział: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”. Na to rzekła Maryja: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” Wtedy odszedł od Niej anioł.

Streszczenie Słowa

Drodzy Bracia i Siostry,

Dzisiejsze czytania pokazują nam, jak Bóg sam wkracza w historię ludzkości, by zrealizować swój plan zbawienia.

W pierwszym czytaniu prorok Izajasz zapowiada znak od Boga: młoda kobieta, Panna, urodzi syna, który będzie nazywany Emmanuelem, co oznacza “Bóg z nami”. Jest to obietnica, że sam Bóg będzie blisko swojego ludu, prowadząc go i chroniąc.

Ewangelia ukazuje wypełnienie tej zapowiedzi w osobie Maryi. Anioł Gabriel przynosi jej wieść, że zostanie matką Syna Bożego. Maryja, choć zaskoczona, przyjmuje Boży plan z wielką wiarą i ufnością, odpowiadając: „Niech mi się stanie według twego słowa”. To przykład pełnego zawierzenia Bogu, nawet w sytuacjach, których nie możemy w pełni zrozumieć.

Bóg jest z nami i pragnie działać w naszym życiu. Zaufajmy Jego planom i bądźmy otwarci na Jego działanie, tak jak Maryja.

Krótka nauka na dziś

Bóg daje znaki swojej obecności w naszym życiu, a Jego plany zawsze prowadzą do dobra. Uczmy się od Maryi wiary i gotowości do pełnienia woli Bożej.

Wsparcie budowy kościoła

Prosimy o wsparcie budowy kościoła parafialnego
nr. konta: 06 9511 0000 0000 5948 2000 0040

Bóg zapłać za dobroć serca i wsparcie naszej parafii

Ksiądz Proboszcz wraz z Parafianami

Więcej informacji
Zgłoś błąd / poprawkę
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram