Strona główna » Aktualności » Nasi Patronowie – Święty Polikarp – wierny do końca

Nasi Patronowie – Święty Polikarp – wierny do końca

„Osiemdziesiąt i sześć lat jestem Jego niewolnikiem i żadnej krzywdy mi nie wyrządził. Jakże mógłbym bluźnić Królowi mojemu, który mnie zbawił” – to słowa św. Polikarpa tuż przed męczeńską śmiercią w odpowiedzi na propozycję zaparcia się Chrystusa w zamian za ocalenie. Polikarp był uczniem św. Jana Ewangelisty, który uczynił go biskupem w Smyrnie w Małej Azji. Przewodniczył Kościołowi w Smyrnie około 60 lat. Polikarpa zalicza się do Ojców Apostolskich, czyli świętych pisarzy kościelnych, którzy żyli w czasach apostolskich i przekazali pewne treści pochodzące od samych Apostołów. Święty Ignacy z Antiochii nazywa w swoim liście Polikarpa dobrym pasterzem, niezłomnym w wierze i mężnym atletą Chrystusa.

W wieku 86 lat Polikarpa oskarżono o lekceważenie pogańskiej religii, jej obrzędów i zwyczajów. Na oskarżenia Polikarp odpowiedział słowami przytoczonymi we wstępie, dodając ,,ogniem grozisz, który płonie przez chwilę i wkrótce zgaśnie, bo nie znasz ognia sądu, który przyjdzie, i kary wiecznej”. Polikarp został skazany na śmierć przez spalenie na stosie. Gdy zaś płomienie nie chciały się imać męczennika, zginął od pchnięcia puginałem. Działo się to na stadionie w Smyrnie 22 lutego, najprawdopodobniej
w 156 r. Polikarp pozostawił po sobie cenny list do Filipian – świadectwo tradycji apostolskiej. Innym ważnym pomnikiem literatury starochrześcijańskiej jest opis jego męki.

List do Filipian zawiera wiele wskazówek moralnych. Jedna z nich dotyczy przebaczania i trudności, jakie sprawia ono człowiekowi. ,,Jeśli więc prosimy Pana, aby nam odpuścił, i my powinniśmy odpuszczać, gdyż jesteśmy przed oczami Pana i Boga, i każdy zda sprawę za siebie” (6,2) – stwierdza św. Polikarp. Z kolei na temat wzajemnej dobroci pisze: „Jeśli możecie czynić dobrze, nie traćcie okazji, ponieważ miłosierdzie wyzwala ze śmierci” (10,2a). W liście można również znaleźć przestrogę przed chciwością i żądzą pieniądza: ,,Źródłem wszelkich trudności jest miłość do pieniędzy, dlatego mając świadomość, że niczego na ten świat nie wnieśliśmy, ani tym bardziej nie mamy co wynieść, uzbrójmy się w oręż niewinności i nauczmy się najpierw sami postępować zgodnie z nakazem Pana” (4,1).

Święty Polikarp przedstawiany jest w ikonografice jako męczennik lub biskup. Wspomnienie św. Polikarpa odbywa się w Kościele 23.02, ze względu na wypadającą w tym roku, w tym dniu niedzielę, wspomnienie św. Polikarpa w naszej diecezji zostało przeniesione na poniedziałek 24.02.

Opublikowano: 24 lutego 2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne treści

Skontaktuj się z nami

    Wsparcie budowy kościoła

    Prosimy o wsparcie budowy kościoła parafialnego
    nr. konta: 06 9511 0000 0000 5948 2000 0040

    Bóg zapłać za dobroć serca i wsparcie naszej parafii

    Ksiądz Proboszcz wraz z Parafianami

    Więcej informacji
    Zgłoś błąd / poprawkę
    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram